Dvě třísetové porážky s Univerzitou Palackého Olomouc ukončily cestu volejbalistek Sokola Šternberk letošním ročníkem Českého poháru. Po úvodním prohraném čtvrtfinále v hanácké metropoli podlehly Šternberanky v pohárové odvetě svému regionálnímu soupeři 0:3 i doma a se soutěží se loučí.
Pohárová matematika byla jasná: domácí Sokol musel v odvetě Olomouc porazit 3:0 a pak zvládnout ještě dodatečný zlatý set, aby postoupil na úkor favorita. Úvodní sada byla také pro Šternberanky zpočátku nadějně vyrovnaná, jenže za stavu 12:12 se na servis postavila hostující Schandlová, která ještě pod dívčím jménem Mátlová oblékala i sokolský dres, a vydržela tam šest výměn, které první set i celou odvetu vlastně rozhodly – 16:25 a z postupu se už v tuto chvíli mohly radovat volejbalistky Univerzity Palackého.
Do druhého setu také proto oba trenéři poslali sestavu složenou převážně z hráček z lavičky, mnohdy teprve juniorského věku. Lépe si v úvodu druhé sady vedla ta šternberská, která rychle vedla 3:0 a 8:4. Pak ale k obratu na 8:10 zavelela servírující Košická a vysokoškolačky již vedení ani na chvíli nepustily, přestože v samotném závěru potřebovaly tři setboly, aby se ujaly vedení 2:0. Ve třetí části střetnutí už byl od začátku aktivnější favorizovaný hostující celek, jenž při podání Čudové odskočil na 9:15, a bylo rozhodnuto.
„Po výhře 3:0 v Olomouci jsme už věřili v postup. Následně po získaném prvním setu nechala obě družstva hrát méně zkušené hráčky z lavičky,“ hodnotil stručně pohárovou odvetu kouč Univerzity Palackého Jiří Teplý.
„Do odvety jsme i vzhledem k výsledku z Olomouce nenastupovali s velkými ambicemi, ale chtěli jsme si potvrdit úspěšné složení základní sestavy z posledního ligového utkání proti Brnu. To se nám však příliš nepovedlo, podali jsme nevýrazný výkon a od druhého setu dostaly příležitost mladé hráčky. Vedle extraligy dospělých bojujeme také v nejvyšší soutěži juniorek, takže jsme sehrávali juniorskou sestavu pro další důležité zápasy,“ řekl šternberský kormidelník Martin Hroch.
V lednovém semifinále Českého poháru čeká volejbalistky Olomouce úspěšnější z dvojice Přerov, Olymp Praha. A právě druhý tým tabulky z pražských Vršovic budou vysokoškolačky hostit v sobotním 12. extraligovém kole. Hrát se bude v univerzitní sportovní hale od 17 hodin. Ve stejném čase se Sokol Šternberk představí v Brně proti týmu Sportovního gymnázia.

TJ Sokol Šternberk – SK UP Olomouc 0:3 (-16, -23, -16)
Rozhodčí: Kovář, Jarošová
Čas: 71 minut