Potřebovaly zvítězit za tři body, ale místo toho ztratily zápas v tiebreaku. Volejbalistky Sokola Šternberk prohrály v závěrečném utkání série o deváté až desáté extraligové místo doma s Frýdkem-Místkem 2:3, svému soupeři podlehly potřetí v řadě a odsoudily se tak k boji o příslušnost k tuzemské elitě v nevyzpytatelné baráži.
Šternberanky měly přitom do utkání o všechno nástup z říše snů. V úvodním setu existovalo na palubovce jediné družstvo a zkoprnělý tým Frýdku-Místku uhrál pouhých devět výměn.
Jenže už ve druhé sadě se sen o záchraně „last minute“ začal hroutit. Po vyrovnaném začátku (5:5) se hostující volejbalistky dostávaly dostupně do tempa (11:14, 13:17), protivníka už do kontaktu nepustily a po výsledku 19:25 vyrovnaly.
Šternberk se nevzdal, na začátku třetího dějství šel rychle do vedení (7:3) a dlouho si je udržoval. V prostřední pasáži však přišel obrat (14:11, 16:18) a začala bitva o každý bod. Na jejím konci domácí tým smazal mírnou ztrátu (21:22, 23:22) a po zisku posledních dvou výměn udržel výhrou 25:23 naději.
Ta se ale počala rozplývat již záhy po zahájení čtvrtého setu (2:9). Hanačky ještě několikrát eliminovaly hrozivou ztrátu (8:15, 11:15), Frýdek-Místek si však nabídnutou příležitost nenechal vzít, zvítězil 25:17 a definitivně si zajistil devátou ligovou příčku a s ní také jistotu záchrany.
Tiebreak už se dohrával pouze z povinnosti. Hosté v něm vedli až o čtyři body (2:6, 9:12), v závěru se Šternberanky sice přiblížily (12:13), ale zkrácenou hru nakonec ztratily 13:15 a celý duel 2:3.
„Obě družstva měla nůž na krku. My jsme byli sice v psychické výhodě, ale první set jsme absolutně nezvládli. Děvčata si však věřila, byla připravená a v hlavách věděla, o co hrají, takže ta psychika s nimi tolik nekývala a nakonec se nám to podařilo,“ oddechl si trenér Frýdku-Místku Jaroslav Vlk.
„Gratuluji soupeři k výhře. Byl to hodně vyrovnaný zápas, rozhodly drobnosti a hloupé chyby na naší straně. Myslím si, že v určitých pasážích už to bylo i o štěstí, třeba klíčová koncovka čtvrtého setu,“ mínil domácí kouč Jan Drešl.
V baráži o účast v příštím extraligovém ročníku, která se hraje na tři vítězné zápasy, se Šternberanky utkají s nejlepším týmem první ligy a dalším sokolským celkem Dobřichovicemi. První dva zápasy se uskuteční o víkendu 6. a 7. dubna ve šternberské hale Ecce Homo, odvety o týden později na palubovce soupeře. Případný pátý rozhodující duel by se konal v pátek 19. dubna opět ve Šternberku.

TJ Sokol Šternberk – TJ Sokol Frýdek-Místek 2:3 (9, -19, 23, -17, -13)
Rozhodčí: Kavala, Ištvanech
Čas: 101 minut
Diváků: 150
Šternberk: Schandlová, Hudylivová, Mirchevová, Shvanská, Kneiflová, Kotlabová, libero Kulová. Střídaly: Oborná, Kaňková, Dias Godoiová, Dosoudilová.
Frýdek-Místek: Uhrová, Pavelková, Mitregaová, Borovcová, Šnellyová, Hadáčková, libero Teperová. Střídaly: Grygárová, Šprochová, Štundová, Radivojevičová.